Hoppa till innehåll

Nya hyror för parkeringsplatser från 1 januari 2024

Från den 1 januari justerar vi hyran för parkeringsplatser.

Vi justerar hyran för parkeringar så att den stämmer bättre överens med hyror för övriga parkeringar i staden. Hyran sätts utifrån geografiskt läge och de egenskaper parkeringsplatsen har. Vi har sett över prissättningen för alla parkeringar inom Poseidon och justerar de hyror som inte har rätt hyra idag i förhållande till läge och egenskaper. Vi har valt att justera parkeringshyrorna under en treårsperiod. Vi startade 2023 och gör liknande höjningar 2024 och 2025.

Hyresjusteringen från den 1 januari 2024 varierar mellan 0 och 60 procent med en snitthöjning på 21 procent. Du ser vad hyran för din parkering blir på hyresavin, som finns tillgänglig på Mina sidor och i Kivra från mitten av december. Du kommer att få en liknande justering av parkeringshyran även 2025.

Du som hyr en parkeringsplats med el-laddbox kommer att få ett separat brev från oss med information om hyresjusteringar för el-laddboxar.


Relaterade nyheter

Lila bakgrund, ett beige hjärta. Sen står det Våga bry dig! Svartsjuka är inte romantiskt

Upprop för våra unga hyresgäster: Svartsjuka är inte romantiskt!

Under perioden 1 februari till 31 mars stöttar vi dig som lever i en parrelation där hot och våld förekommer.

Flygbild av kvarteret Venus  i kvällssol med innergård.

Framtidens Bredband tecknar avtal med ny kommunikationsoperatör

Nu är det klart att Framtidenkoncernen efter ny upphandling ger GlobalConnect uppdraget att leverera digitala tjänster i det öppna fibernätet Framtidens Bredband.

Ny dokumentär besöker Hjällbo

I "Framtiden bor hos oss" får du följa med till bland annat Hjällbo och träffa odlare i en av våra gårdsföreningar.