Hoppa till innehåll

Nu på lördag är det Earth Hour

Logga Earth Hour

Earth Hour är en global kampanj som uppmanar oss att stänga av våra lampor och elektroniska apparater under en timme mellan klockan 20.30 – 21.30 den 22 mars för att uppmärksamma klimatförändringarna och öka medvetenheten om vår miljöpåverkan.

Earth Hour arrangeras av Världsnaturfonden (WWF) och är världens största klimatmanifestation. De senaste åren har fokus för kampanjen skiftat från att endast släcka lampor till att bli en symbolhandling för att påminna om och engagera i klimatomställningen.

Genom att släcka lampan och stänga av våra elektroniska apparater den 22 mars skickar vi tillsammans en signal om att vi bryr oss om klimatet och agerar för vår planet.

Ha en trevlig Earth Hour!

Världsnaturfondens hemsida Så kan du delta i Earth Hour – Världsnaturfonden WWF


Relaterade nyheter

Lila bakgrund, ett beige hjärta. Sen står det Våga bry dig! Svartsjuka är inte romantiskt

Upprop för våra unga hyresgäster: Svartsjuka är inte romantiskt!

Under perioden 1 februari till 31 mars stöttar vi dig som lever i en parrelation där hot och våld förekommer.

Flygbild av kvarteret Venus  i kvällssol med innergård.

Framtidens Bredband tecknar avtal med ny kommunikationsoperatör

Nu är det klart att Framtidenkoncernen efter ny upphandling ger GlobalConnect uppdraget att leverera digitala tjänster i det öppna fibernätet Framtidens Bredband.

Ny dokumentär besöker Hjällbo

I "Framtiden bor hos oss" får du följa med till bland annat Hjällbo och träffa odlare i en av våra gårdsföreningar.