Hoppa till innehåll

Se nyttan av Poseidons träd

Inför sommaren har vi märkt upp 70 utvalda träd i våra områden för att visa vilken nytta de gör. Se var ditt närmaste märkta träd finns i vår karta!

På de utvalda träden kan du nu läsa om vilken nytta just det trädet gör per år. En 12 meter hög skogslind, som den på bilden nedan, har en bladyta på 680 kvadratmeter och ger under ett år 153 dagars syre för en person, hanterar 12 700 liter regnvatten, binder 1 014 gram luftföroreningar och lagrar 130 kilo koldioxid. För att ersätta bladytan på just denna skogslind krävs det 97 nyplanterade träd.

– Vi vill med sådana här så kallade tree tags sprida kunskap om hur fantastiska våra träd är! Träden ger oss syre, binder koldioxid och fånga upp skadliga partiklar. De minskar också risken för översvämningar och hjälper till att hålla husen svala på sommaren. Nu kan du se exakt hur mycket ett träd nära dig bidrar med, säger Ivana Trogrlic, utemiljöcontroller på Poseidon.

– Förhoppningsvis gör det oss också mer medvetna om att vi måste vara rädda om de träd vi har. Det tar tid och pengar i form av utebliven nytta att ersätta äldre träd, säger Ivana.

Hitta var ditt närmaste märkta träd finns i vår karta.

Skogslind på Nylösegatan.


Relaterade nyheter

Aktiviteter under helgerna

Julfest, mingel på julafton, julbord och nyårspyssel. Passa på att besöka våra och Göteborgs Stads aktiviteter inför och under ledigheten!

Krans att hänga på dörr vid jul.

Ändrade öppettider under jul- nyårs- och trettonhelgen

Under kommande helger har vi inte samma öppettider som vanligt. Så här har vi öppet och så kan du bäst nå oss.

Smygstarta luciafirandet med oss!

Lucia är förvisso den 13 december, men varför vänta? Smygstarta lussefirandet med luciatåg, mingel och Poseidon nu på fredag!