Avvikande öppettider under jul och nyår
23 december: Stängt
24 december: Stängt
25 december: Stängt
26 december: Stängt
31 december: Stängt
1 januari: Stängt
2 januari: Distriktskontoren har stängt. Kundservice öppet för besök (klockan 09.00-12.00 och 13.00-15.00) och via telefon (08.00-16.00).
5 januari: Stängt
6 januari: Stängt
Receptionen på vårt huvudkontor är stängd under vecka 52 och vecka 1.
Vid akuta ärenden utanför våra öppettider kan du alltid kontakt Jouren på 031-80 50 75.
Du kan som vanligt göra en felanmälan eller kontakta oss digitalt via boendeappen eller Mina sidor.
Fira tryggt
Vi firar gärna den mörka årstiden tillsammans med familj och vänner, med levande ljus och nyår med raketer. Här kommer några råd för säkrare, trevligare och tryggare helgdagar.
- Lämna aldrig levande ljus obevakade och placera dem utom räckhåll för små barn och husdjur. Ställ inte heller ljusen i närheten av exempelvis gardiner. Kolla gärna att din brandvarnare fungerar.
- Det är inte tillåtet att avfyra fyrverkerier i och runt Poseidons fastigheter eftersom det finns risk för brand och personskada.
- Våga bry dig om dina grannar – om du misstänker att någon far illa, se hur du kan agera här.
Trygghetsvärdarna ute som vanligt
I Lövgärdet, Hjällbo, Biskopsgården, Backa och Frölunda torg är trygghetsvärdarna ute i området som vanligt under jul- och nyårshelgerna, klockan 15.00–23.00, sju dagar i veckan.
Trygghetsvärdarna är också i Angered centrum onsdagar och lördagar klockan 16.00-21.00.
Kom i kontakt med dina lokala trygghetsvärdar
Vi önskar er alla en God Jul och ett gott slut på 2025!