Hoppa till innehåll

Lagen kring textilavfall ändras – så ska du göra

Det har varit hårt tryck på textilinsamlingen sedan det blev lag 1 januari 2025 att alla textilier skulle samlas in. Nu har regeringen beslutat att ändra lagen från den 1 oktober 2025 och det blir återigen tillåtet att slänga trasiga och smutsiga textilier i restavfallet.

Så här ska du göra när du vill bli av med dina textilier:

  • Smutsiga, trasiga, blöta eller mögliga textilier slänger du i soppåsen som restavfall i ditt miljörum eller miljöhus.
  • Kläder, skor, hattar, skärp, väskor, accessoarer och hemtextilier kan du lämna till second hand-butiker, välgörenhetsorganisationer eller närmaste insamlingsbox.
  • Täcken, kuddar och mattor ska inte sorteras som textilavfall utan som brännbart grovavfall på återvinningscentralen.

! Hitta närmaste insamlingsbox

Poseidon har i dagsläget ett 80-tal insamlingsboxar i samarbete med Human Bridge i våra områden.

Här hittar du din närmaste insamlingsbox.


Relaterade nyheter

Solrosor i förgrunden med gul husfasad i bakgrunden.

Stäng ute värmen i sommar

Nu är sommaren i full gång och om värmen utomhus håller i sig, kommer det snart även bli väldigt varmt inne.

Nytt nummer av ”I våra kvarter Magasin” ute nu

Nu finns det ett nytt nummer av  "I våra kvarter Magasin" ute med reportage, tips och inspiration för dig som hyresgäst.

Roliga sommaraktiviteter med Poseidon

Vill du hitta på något roligt i sommar?  Kom och var med på Poseidons aktiviteter!