
På invigningsdagen bjöds det på fika, glada samtal och en strid ström av besökare som både lämnade och hämtade saker. – Det var runt 75 personer som kom förbi. Och det roligaste var att man fick prata med grannar man annars bara hejat på, säger Peter, en av de drivande krafterna bakom Glasbruket.
– För några år sedan uppstod ett spontant återbrukshörn vid ett av miljörummen som vi kallade för Ta & Ge. Så när Poseidon sökte hyresgäster som ville styra upp ett mer organiserat återbruksrum tänkte jag direkt att det här var ett bra sätt att ta det vidare, berättar Carina, som också är med och driver Glasbruket.
Nu är rummet inrett som en liten butik med hyllor fulla med prylar – allt från leksaker och husgeråd till böcker och kläder. Man får lämna in saker under öppettiderna, och den som hittar något den behöver får gärna ta med det hem – helt gratis.
– Vi har just börjat, så vi testar oss fram. Än så länge har vi öppet lördagar kl. 10–12, och vi vill även prova en kvällstid på onsdagar mellan kl. 18–20, berättar Emelie som även hon arbetar med och leder arbetet.
Gårdsföreningen hoppas att Glasbruket ska fortsätta utvecklas med tiden – och att fler grannar hittar dit. För det handlar inte bara om att återbruka saker. Det handlar också om gemenskap.
– Vi har fått kontakt med grannar vi aldrig pratat med tidigare. Det är väldigt roligt och säger något om hur viktig en sån här samlingsplats kan vara, säger Peter.
Vill göra något trevligt med dina grannar?
Som hyresgäst hos Poseidon kan du starta en gårdsförening ihop med dina grannar och få hjälp att organisera och finansiera era aktiviteter.
Kontakta din lokala förening och be att få vara med! Här kan du se vilka gårdsföreningar som finns i ditt bostadsområde.
Finns det ingen förening inom ditt intresseområde? Läs om hur du startar en ny gårdsförening.