Hoppa till innehåll

Nya hyror från 1 januari 2025

Tornbyggnad bakom träd.

Årets hyreshöjningar för lägenheter är klara sedan tidigare eftersom vi tecknat en tvåårig överenskommelse med Hyresgästföreningen för åren 2024 – 2025. Årets höjning blir 4,45 procent för samtliga lägenheter och gäller från och med den första januari 2025.

Vad din nya hyra för 2025 blir kommer du kunna se på Mina sidor samt på hyresavin som delas ut i december. Vi kommer även att sätta upp anslag i våra trapphus om hyreshöjningen.


Relaterade nyheter

Nu är Länsmanshuset invigt!

I lördags invigdes Poseidons och Bostadsbolagets nya aktivitetshus, Länsmanshuset, med nyfikna besökare, teater, eldshow, musik och tal!

Vintrig bild från hus i Haga.

Det här gör vi vid snö och halka

Vintervädret är här och vi på Poseidon är förberedda för att du som hyresgäst ska kunna ta dig fram säkert även när det snöat och är halt.

Letar du bostad? Träffa oss på Bonytt-mässan i helgen!

Letar du ny bostad i Göteborg? Är du intresserad av att flytta in i en helt nybyggd lägenhet? Då ska du besöka Bonytt-mässan på Clarion Hotel Post på söndag.