Hoppa till innehåll

Nya hyror från den första maj 2023

Poseidon har tecknat ett nytt avtal med Hyresgästföreningen gällande hyreshöjning för 2023. Den genomsnittliga hyreshöjningen i år blir 4,25 procent och börjar gälla från och med den 1 maj.

Hyreshöjningen för maj och juni kommer att tas ut i efterhand, men för att mildra effekten av detta kommer den kostnaden att fördelas ut under hela perioden juli till december.

Differentierade hyror

Över tiden pågår ett arbete med att anpassa hyrorna i olika fastigheter efter dess olika egenskaper. Detta är något som Framtidenkoncernen och Hyresgästföreningen är överens om. Arbetet utgår ifrån bestämda faktorer som till exempel läge i staden, fastighetens standard och egenskaper samt fastighetsservice i området. De som betalar en hög hyra i förhållande till fastighetens egenskaper får en lägre hyreshöjning än genomsnittet och vice versa. På så sätt skapar vi på sikt en mer rättvis hyra där du som hyresgäst betalar för de egenskaper fastigheten du bor i har.

I år är spannet för differentieringen av hyrorna för Poseidon mellan 1,75 – 5,25 procent. Ett mindre anta lägenheter får ingen hyresjustering alls.

Vad den nya hyran för 2023 blir för varje lägenhet kommer du kunna se på Mina sidor samt på hyresavin i mitten av juni.


Relaterade nyheter

Se nyttan av Poseidons träd

Inför sommaren har Poseidon märkt upp 70 utvalda träd i våra områden för att visa vilken nytta de gör. Se var ditt närmaste märkta träd finns i vår karta!

Nytt nummer av vårt hyresgästmagasin ute!

Nu delas vårt hyresgästmagasin “I våra kvarter Magasin” ut till alla hyresgäster.

Nyheter från dina kvarter!

I dag mejlas ett nytt nummer av vårt digitala nyhetsbrev ”I våra kvarter” ut till våra hyresgäster.