Hoppa till innehåll

Hyresgäster i Hjällbo bestämmer över en miljon

Vad skulle du göra i Hjällbo för en miljon? Det är frågan som hyresgästerna i Hjällbo ska svara på i Poseidons nya boendebudget.

– Alla som bor här ska ha möjligheten att påverka utvecklingen i området. Vi hoppas att boendebudgeten leder till nya möten, mellan oss och hyresgästerna och mellan grannar. Det handlar om att öka trivseln, tryggheten och tillsammans utveckla Hjällbo, säger Ulrika Stöök, utvecklingschef i distrikt Angered.

Boendebudgeten heter ”Hela Hjällbo – idéer för en miljon”. Förslagen kan handla om att förändra en plats eller ordna en social aktivitet. Ett kriterium är att förslaget ska gynna många.

– Alla som bor eller går i grundskola i Hjällbo kan vara med. Först går det att lämna in förslag och sedan rösta fram vilka förslag som ska bli verklighet, säger Charles Ntege, boendeutvecklare i distrikt Angered.

Boendebudget är en form av medborgarbudget där ett bostadsbolag är initiativtagare. Detta är första gången Poseidon har en boendebudget.

Tidsplan, boendebudget i Hjällbo

  • Lämna förslag, fram till och med 15 oktober.
  • Rösta fram dina favoriter, 16 november – 11 december.
  • Vinnande förslag presenteras, 14 december.
  • Framröstade förslag blir verklighet, december 2022 – december 2023.

 

Här hittar du boendebudgetens digitala plattform:
Hela Hjällbo – idéer för en miljon – Boendebudget hos Poseidon (goteborg.se)


Relaterade nyheter

Aktiviteter under helgerna

Julfest, mingel på julafton, julbord och nyårspyssel. Passa på att besöka våra och Göteborgs Stads aktiviteter inför och under ledigheten!

Krans att hänga på dörr vid jul.

Ändrade öppettider under jul- nyårs- och trettonhelgen

Under kommande helger har vi inte samma öppettider som vanligt. Så här har vi öppet och så kan du bäst nå oss.

Smygstarta luciafirandet med oss!

Lucia är förvisso den 13 december, men varför vänta? Smygstarta lussefirandet med luciatåg, mingel och Poseidon nu på fredag!