Hoppa till innehåll
På gång

På gång i ditt bostadsområde

Uppfräschning av miljörum, allmänna cykelpumpar och tvätt av fasader. Här kan du läsa om några av de åtgärder som görs just nu eller planeras inom kort i ditt område!

Fasader i Haga förbereds för renovering.

Guldheden

Uppfräschning av miljörum
Under våren och sommaren ska flera miljörum fräschas upp med målning av väggar och nya stötlister. Det ska göras på adresserna Doktor Belfrages gata 4, 18 och 26, Doktor Saléns gata 5, 7, 12,18, och Doktor Heymans gata 3. Doktor Forselius backe 3–21. På Doktor Allards gata 49–51 blir det nya stötlister i grovsoprummet. Exakt tidplan och information om arbetena kommer längre fram i appen och trapphusen.

Utökning av tvättider
Tvättiderna kommer utökas i tvättstugorna på Doktor Saléns gata 11–19 och 12, Syster Ainas gata 1–5, Doktor Forselius backe 3–21 och Doktor Liborius gata 3-13. Förändringen sker under våren och sommaren.

Doktor Heymans gata 1–9
Tvättmaskiner och torktumlare ska bytas ut där det behövs i tvättstugorna. De nya maskinerna installeras under våren och sommaren.

Doktor Sydows gata
Vissa tvättstugedörrar ska bytas ut till säkerhetsdörrar med fönster, på adresserna 2–52. Det ska även läggas ny klinker i torkrummen som rustas upp. Arbetena kommer ske under våren och sommaren.

Doktor Liborius gata
Det blir nya armaturer och belysning över garageportarna på nummer 3 och 13. Ny belysningarmatur ska sättas upp på fasaden på nummer 11.
Utbyte av pollare, nya cykelställ samt installation av cykelpump ska göras vid nummer 36. Det blir upprustning av uteplatserna framför entréerna vid nummer 3–13, utbyte av papperskorgar vid 2–52, installation av pollare / belysning för uteplatserna på baksidan vid 2–12. Arbetena planeras ske under våren och sommaren.

Syster Ainas gata 1-5
Hissarna renoveras under våren och sommaren. Projektet startade i april och innebär att varje hiss renoveras i cirka 3 veckor. Under den tiden är hissen avstängd. Lekplatsen mellan Syster Ainas gata 3-5 utökas med nytt lekredskap med rutschkana.

Tvätt av balkonger
Tvätt av balkongerna pågår under april-maj på Doktor Liborius gata 3–13 och Syster Ainas gata 1–5.

Doktor Allards gata 49–51
Tvätt av plåttaket över garaget planeras att göras i maj.

Doktor Håléns gata
Trasig träpanel på bottenvåningen på fasaden ska bytas ut och målas. Arbetet beräknas ske under våren eller sommaren.

Doktor Fries torg
Trasig foliering på fasaderna på framsidan av torget ska bytas ut under sommaren.

Doktor Saléns gata
Här ska fem nya källardörrar och två tvättstugedörrar med fönster sättas in. Arbetet görs under våren och sommaren.

Doktor Forselius backe
Det ska installeras mer belysning vid parkeringen under våren och sommaren.
En allmän cykelpump ska monteras vid parkeringen mot gångbanan vid nummer 50 under våren.

Aktiviteter
Loppis på Doktor Fries torg hålls lördag 9 maj klockan 10.00-14.00. Välkommen att fynda!

Haga-Linné

Kvarteret Hornblåsaren:  Fastighetsboxar sätts upp i trappuppgångarna under våren.

Haga/Linné: Cykelpump kommer monteras i Linnéparken under våren.

Kvarteret Furiren: Här pågår en renovering av fönster och fasader på innergårdarna. De sista arbetena med renoveringen har påbörjats.

Kvarteret Korpralen : Arbetet med att renovera fasader, fönster och tak på Västra Skansgatan 8 är nu klart. Vi planerar nu för att fortsätta i resten av kvarteret. Nästa etapp är nu i gång på Västra Skansgatan 6 A-B, Haga Nygata 13 och Kaponjärgatan 5.

Kvarteret Fanjunkaren: Haga Östergata och Landsvägsgatan 2: Alla skyltfönstren ska renoveras under året. Arbetet beräknas starta i maj och pågå fram till september.

Krokslätt-Johanneberg

Wallenbergsgatan och Engdahlsgatan
Ombyggnad av ventilationskanal genom fasaderna pågår i maj-juni.

Engdahlsgatan
Fasadtvätt ska göras på gavelsidan av Enghdahlsgatan vid kiosken, arbetet görs i maj.

Stuxbergsgatan/Solgårdsgatan
Här ska 13 stycken entrédörrar och entrépartier slipas och oljas, arbetet pågår i maj-juni.

Sandarna

Donsögatan, Brännögatan
Tvätt av fasader och balkonger pågår tills det är klart i maj månad.
Postboxar ska monteras upp i trapphusen på Donsögatan 11 – 21 och 18 – 30, detta sker i maj-juni.

Entrépartier
På Öckerögatan 2A-2C, 3A-3C, 5A-5C- 6A-C och Donsögatan 1A-B pågår nu arbete med utvändigt underhåll av entréerna. Avslipning, avtvättning samt lackning på entrépartierna är det som görs. Nya entrédörrar ska sättas in på Öckerögatan 4 A-C, arbetet görs i maj-juni.

Jordhyttegatan 14 – 18: I år ska fasaden på husets gavel renoveras och nu pågår upphandling av entreprenaden, arbetet kommer förhoppningsvis i gång under sommaren eller senast i september.

 

Kallebäck

Kallebäcksvägen och Omvägen: I trapphusen kommer vi se över och byta ut gamla trapphustavlor mot nya, detta sker under våren.

Container 6-7 maj
En container för blandat avfall kommer finnas under ett dygn om du vill passa på att rensa ut hemma! Den står på gräset vid gaveln av Kallebäcksvägen 3 onsdag-torsdag 6–7 maj. Elavfall och farligt avfall får inte slängas i containern! Se anslag på containern om vad du kan slänga i den.

Cykelfixardagar
Onsdag 6 maj kommer Cykelingenjören till Kallebäck och erbjuder gratis cykelservice. Det kommer även finnas en mek- och tvättstation som är tillgänglig att använda om du själv vill fixa din cykel.

När: onsdag 6 maj
Plats: Omvägen 7 (inne på gården)
Tid: Lämna in din cykel mellan kl.16:00 och 17:00
Upphämtning: Senast kl. 18:00

Max 1 cykel per lägenhet.
Arrangerat i samverkan med Poseidon

 


Mer från Centrum

Centrum

Vårfixa din cykel med oss!

Läs mer
Centrum

Vind i håret och luft i däcken på Guldhedens Poseidonvarv

Läs mer
Centrum

Loppis på Doktor Fries torg!

Läs mer
Centrum

Vad gör jag om jag inte kan betala hyran?

Läs mer
Illustration som visar hus och människor.
Centrum

Tryggare hyresgäster i Centrum

Läs mer
Centrum

Från kökssoffa till barnbarn – 85 år i samma lägenhet

Läs mer
Centrum

Så reser du smartare i centrum

Läs mer
Centrum

Har du lagt märke till de orange bänkarna?

Läs mer