Hoppa till innehåll
Tillsammans

Årets Gamlestadsgalej – en pulserande folkfest!

Lördagen den 6 september förvandlades Holländareplatsen i Gamlestaden till en pulserande mötesplats utan dess like! Den årliga folkfesten Gamlestadsgalej gick nämligen av stapeln. Möt några av de som var där!

Kan årets Gamlestadsgalej ha varit den bästa hittills? Med mängden besökare som fyllde Holländareplatsen, det breda utbudet av aktiviteter och den storslagna känslan av gemenskap känns det svårt att argumentera emot!

Det blev en varm sensommardag när årets Gamlestadsgalej gick av stapeln. Under dagen kunde barnen bland annat delta i knattelopp, få ansiktsmålning och hoppa i hoppborg. Det bjöds på dansuppvisning, och från scenen hördes livemusik. Överallt fanns loppisbord fyllda med allt från hantverk och konst till kläder och inredning. Doften av popcorn, sockervadd och mat från matmarknaden spred sig över hela området. Ja, oavsett var man stod på Holländareplatsen omgavs man av allt som bidrog till den härliga stämningen!

Vid Poseidons bord kunde besökare komma förbi och umgås, ta en kopp kaffe och plantera fröer i kruka. Det lilla odlingsprojektet kunde de sedan ta med sig hem – en uppskattad aktivitet för stora och små.

Tack till alla som kom förbi galejet. Vi ser redan fram emot nästa år!

Hulda – en återkommande utställare

– Det är meditativt att sticka, och jag stickar hela tiden. Gamlestadsgalej är kul, socialt, och jag behöver ju också bli av med alla mina projekt på något sätt, så jag kommer hit nästan varje år, säger Hulda.

Liljana har besökt galejet sedan starten

– Idag är jag här tillsammans med min familj. Just nu förbereder sig barnbarnen för att delta i knatteloppet – det blir deras första gång! Det känns viktigt med en sådan här folkfest, och det för grannarna närmare varandra, säger Liljana.


Mer från Öster

Öster

Fler hyresgäster nöjda med städning och skötsel i våra områden

Läs mer
Öster

Så bidrar du till en trivsam tvättstuga

Läs mer
Öster

På gång i ditt bostadsområde

Läs mer
Öster

På gång i ditt bostadsområde

Läs mer
Öster

Julaktiviteter i våra områden – tack till alla som deltog!

Läs mer
Öster

Ny och trivsam innergård i Bagaregården – nu står den klar!

Läs mer
Öster

På gång i ditt bostadsområde

Läs mer
ungdomar studsar basketboll i gympahall
Öster

Utmarksskolan öppnar efter skoltid

Läs mer