Hanin, du är Poseidons mötesplatskoordinator i Backa. Vad gör du och hur ser ditt arbete ut?
Framför allt samarbetar jag med olika föreningar i Backa, försöker hitta sätt de kan samverka med varandra och skapa arenor där föreningarna och Poseidon tillsammans kan erbjuda aktiviteter för invånare i Backa. Vi är med och uppmärksammar olika event och viktiga teman som Barnkonventionen, Orange day och helgdagar. Jag skaffar mig en insyn i verksamheterna som pågår i Backa, genom att vara med på aktiviteter, logga antal besökare, få en överblick över hur boende i Backa upplever området och hur Poseidon kan jobba för att öka tryggheten, trivseln och samverkan. Lyssnar in vad invånarna önskar ska hända i området.
Hur gör du för att lyssna in vad invånarna vill ha?
Vi har bland annat haft en enkät där besökare fick svara på ”vad vill ni ska hända i Backa?”. Efter det bjöd vi in till en jobbsökarverkstad för det var vad de flesta önskade. 30 ungdomar kom för att lära sig skriva CV och få tips kring att söka jobb. Det är så jag vill jobba, ta reda på vad är önskemålet, vad är efterfrågan och sen kunna erbjuda det i samverkan med andra föreningar.
Vilka föreningar jobbar du med och hur?
Framför allt Backa kvinnoförening och Lärande ungdomar Hisingen, som turas om att ha verksamhet i Lobbyn varannan fredag och då är jag med. Tillsammans med dem skapar vi aktiviteter utifrån målgrupperna de jobbar med men uppmuntrar också att andra kommer dit. Någon fredag i månaden ska föreningarna ha aktivitet tillsammans för att öka samverkan och gemenskap mellan föreningarna och deras besökare. Jag jobbar även med lokala idrottsföreningar som HisingsBacka FC och har besökt olika verksamheter som CVM Capoeira och frukost på Ellen Keyskolan, för att se vilka som kommer dit och hur vi kan få fler att vilja vara med.
Vad är på gång framöver?
Nu närmast blir det julaktiviteter med Backa kvinnoförening, Lärande ungdomar Hisingen och HisingsBacka FC. Vi planerar Lucia och adventsmingel, då får deltagarna klä julgran, dekorera Lobbyn, baka och dekorera pepparkakor. Mellandagarna hoppas vi kunna ha något varje dag, då är många lediga och kanske inte har något att göra.
Vill du veta mer?
Hanin finns i Lobbyn varje fredag kl. 17.00 – 20.00. Föreningarna Backa kvinnoförening och Lärande ungdomar Hisingen har aktiviteter både i Lobbyn och Hjalmarstugan, schema kan du se här.
Lobbyn är vår aktivitetslokal i botten på Litteraturgatan 130 i Backa Röd.