Hoppa till innehåll

Förhandlingsersättningen höjs med 3 kr/månad

Träd framför fasad.

Från den 1 januari höjs förhandlingsersättningen till Hyresgästföreningen med 3 kr/månad och lägenhet. Höjningen tas ut på hyresavin för april månad, då du även betalar höjningen för januari-mars, det vill säga 9 kr extra.

Förhandlingsersättningen är en avgift som Hyresgästföreningen tar ut för att förhandla hyror för alla lägenheter där det finns en förhandlingsklausul. Avgiften finansierar Hyresgästföreningens förhandlingsverksamhet och är en avgift som nästan alla hyresgäster betalar, oavsett om man är medlem i Hyresgästföreningen eller inte. Hyresgästföreningen förhandlar hyran för cirka 1,8 miljoner hyresrätter i Sverige.

Förhandlingsersättningen höjs den 1 januari 2025 från 12 till 15 kr/månad och lägenhet. Det är första gången på 13 år som avgiften höjs.

På hyresavin för april kommer du att se tre rader på din hyresavi (se exempel nedan):

  1. Din hyra, utan förhandlingsersättning
  2. Förhandlingsersättningen för april månad
  3. Höjningen av förhandlingsersättningen för januari – mars

På hyresavin för maj månad kommer du bara att se din totala månadshyra, där förhandlingsersättningen på 15 kronor ingår.


Relaterade nyheter

Se nyttan av Poseidons träd

Inför sommaren har vi märkt upp 70 utvalda träd i våra områden för att visa vilken nytta de gör. Se var ditt närmaste märkta träd finns i vår karta!

Nytt nummer av vårt hyresgästmagasin ute!

Nu delas vårt hyresgästmagasin “I våra kvarter Magasin” ut till alla hyresgäster.

Nyheter från dina kvarter!

I dag mejlas ett nytt nummer av vårt digitala nyhetsbrev ”I våra kvarter” ut till våra hyresgäster.