Hoppa till innehåll

Tack för alla svar!

Hand håller tre tablettaskar med texten Dina synpunkter gör gott.

Stort tack till alla som tog sig tid att svara på årets hyresgästenkät. Resultatet visar att fler känner sig nöjda och trygga i sitt boende än förra året.

Serviceindex, som sammanfattar resultatet för vår service, bemötande och våra insatser för att skapa trygga och snygga områden, ökar totalt med 0,8 procentenheter till 78,8  procent i årets hyresgästenkät. De största ökningarna ser vi inom betygen för ”Hjälp när det behövs”, ”Få felet reparerat inom en rimlig tid” och våra telefontider.

Sedan 2020 satsar vi extra i de områden som klassas som särskilt utsatta av polisen. Målet är att ingen göteborgare ska behöva bo i ett särskilt utsatt området och att alla ska känna sig lika sedda och trygga, var man än bor i staden. Vi är därför extra glada över att de största ökningarna av tryggheten sker just i våra särskilt utsatta områden, där vi under senare år satsats stort för att öka närvaron och trygghetssäkra våra fastigheter. I Lövgärdet hamnar vårt trygghetsindex på 83,8 procent, att jämföra med Poseidon-snittet på 77,7 procent.

Just nu pågår arbetet med att läsa alla kommentarer och analysera vad vi gör bra och hur vi kan bli bättre. I kommande digitala nyhetsbrev från Poseidon kan du läsa mer om resultaten i just ditt område.

Hyresgästenkäten skickas ut till hälften av våra hyresgäster varje år – har du inte fått den i år är det din tur nästa år.

Några av resultaten från Poseidons hyresgästenkät 2023:

66,2 procent har svarat på enkäten

81,6 procent tycker att de får hjälp när det behövs

88,4 procent säger att de trivs i sin lägenhet

85,8 procent upplever att trapphuset är en trygg plats

77,7 procent upplever att tryggheten är bra eller mycket bra


Relaterade nyheter

Få hjälp med att fixa cykeln!

Dags att plocka fram cykeln? Passa på att se över cykeln på våra cykelfixardagar och i Hjulverkstan.

Senaste nytt från dina kvarter!

I dag mejlas ett nytt nummer av vårt digitala nyhetsbrev ”I våra kvarter” ut till våra hyresgäster.

Soligt och festligt på Poseidonvarvet!

I lördags var det dags för Poseidonvarvet. Och det blev en fantastisk dag med sol, glada hyresgäster och härlig stämning. Möt några av deltagarna!