Sommarvärdar skapar glädje på gården

Poseidons sommarvärdar Ehsan, Yaqub och Bilal gillar att göra barn glada i Hjällbo.
Basketturnering, målning, vattenlek och schack. I sommar skapar Poseidons unga sommarvärdar aktiviteter på gårdarna i Hjällbo.
Denna sommar arbetar drygt 100 ungdomar i Poseidons distrikt. Sommarjobbarna består främst av ungdomar som bor i våra hyreslägenheter. De arbetar med allt från trädgårdsskötsel till sociala aktiviteter.
– Att få se barnen glada är det roligaste med mitt jobb. Vi hjälper även nyinflyttade att känna sig välkomna och få kontakt med andra i området, säger sommarvärden Ehsan Hossenini, 18 år.
Sommarvärdarna i Hjällbo utgår från en lokal på torget som kallas Dialogen. Här finns inomhusaktiviteter som sällskapspel, målning och sagostund vid dåligt väder.
– Jag sökte det här sommarjobbet för jag vill vara en förebild för andra unga i Hjällbo och visa att det finns jobb att få hos Poseidon. I framtiden vill jag gärna bli husvärd eller fastighetsingenjör, så jag hoppas sommarjobbet blir en bra merit på cv:t, säger handledaren Yaqub Mohamed, 24 år.