Litteraturgatan,
kvarter 2
Sommaren 2025 startar bygget av ytterligare ett nytt kvarter längs Litteraturgatan. Här ryms 140 hyresrätter i hus med olika former och fasadmaterial. Inflyttning sker slutet av 2027.
Kvarteret som byggstartar under 2025 och är klart för inflyttning 2027 består av flera byggnader i olika höjder med trivsamma sadeltak. Huset skapar ett halvslutet kvarter med en skyddad innergård med plats för cykelparkeringar, bänkar och gröna planteringar.
Kvarteret, som rymmer 140 hyresrätter i storlekar mellan 1 till 5 rum och kök, består av ett u-format hus i puts och tegel som ramar in bostadsgården. Innanför det byggs ett mindre hus med träfasad, som innehåller bland annat ett BMSS-boende (boende med särskild service). I bottenplan mot Litteraturgatan görs plats för verksamhetslokaler.
Sadeltaken förses med solceller och precis utanför dörren finns bra kollektivtrafik och fina gång- och cykelstråk. I kvarteret ryms även parkeringsgarage och lokaler för boende med särskild service.

Innanför den u-formade byggnaden byggs ett mindre hus i trä med plats för boende med särskild service.
Uthyrning
Uthyrningen startar under 2027.
Du som redan bor hos Poseidon eller något annat kommunalt bostadsbolag i Framtidenkoncernen kan söka lägenheterna via Omflyttningsplatsen. Det kommer även finnas lägenheter att söka direkt via Boplats .

Kortfakta kvarter 2
Byggstart: 2025
Inflyttning: 2027
Område: Backa
Antal lägenheter: 140
Storlek: 1-5 rum och kök
Bilder: Kaminsky Arkitekter