Hoppa till innehåll
På gång

På gång i ditt bostadsområde

Inflyttning, uthyrning och byggnation på Litteraturgatan, balkonginglasning och nya hyrbilar. Se vad som är på gång i ditt område nu!

Kvarter 6 längs Litteraturgatan har planerad inflyttning i september.

Backa Röd

Balkonginglasning på låghusen
Nu kan låghusen i Backa Röd som inte redan har inglasade balkonger, välja det som tillval genom att lämna in anmälan senast 28 februari. Anmälningsblankett har delats ut i brevlådorna på de adresser som kan välja balkonginglasning. Därefter kontaktar entreprenören hyresgästen för att mäta balkongen. Beräknad produktion är maj/juni.

Hyr bil med Kinto i Backa
Behöver du hyra bil en kortare eller längre period så finns nu bilpoolen Kinto Share med två bilar i Backa Röd. Den ena bilen står på parkeringsytan Hjalmar Bergmans gata 8-12,
den andra står parkerad på Julias gata. Du går med i Kinto genom att registrera dig på deras webbsida.

Kinto Shares bilar i Backa Röd hittar du på Hjalmar Bergmans gata 8-12 och på Julias gata.

Nybyggnationen längs Litteraturgatan

Inflyttning i kvarter 10, snart uthyrning av kvarter 6 och förberedelser för kvarter Återbruket pågår nu i byggnationerna längs Litteraturgatan.

Kvarter 3 (Kvarter Återbruket)
Vid änden av Hjalmar Bergmans gata pågår nu förberedande markarbete inför byggnation av nästa kvarter på Litteraturgatan. Garaget på Hjalmar Bergmans gata har tömts inuti, garaget rivs sedan i april.  Runt första veckan i december planerar entreprenören NCC att starta förberedande markarbeten vid garaget och sätta upp byggbodar. Kvarter 3 ska till stor del bestå av återbrukat material från byggnader som rivits, bland annat är det stommar till våningsplan som levererats från rivningen av Ikea i Kållered och delar från Kortedala ishall som rivits. Delar av parkeringsytan vid Hjalmar Bergmans gata är inhägnade och där förvaras det återbrukade materialet. Under februari avslutas arbetet med pålningen där arbetstiden är kl. 7.00-17.00. Arbeten med schakt och fyllning pågårUnder denna tid kommer grävmaskiner och lastbilar röra sig i området. Arbetstiderna på byggarbetsplatsen är kl. 6.45-19.00 måndag – torsdag och fredagar kl. 6.45-17.00.

Kvarter 6
Kvarteret byggs bredvid Litteraturgatan 140 och i höjd med Baron Rogers gata. Husen börjar bli klara utvändigt och där pågår nu finplanering som innebär att marken utanför husen färdigställs med kantsten, marksten och murar. Dessa arbeten påverkar inte framkomligheten runt arbetsplatsen. Invändigt pågår fortfarande färdigställandet av lägenheter och i det stora huset börjar lägenheter bli klara. Lägenheterna kommer läggas ut till uthyrning på Boplats under våren med planerad inflyttning i september 2025.

Kvarter 10 (Kvarter Omställningen)
Fastigheten med 63 lägenheter byggs vid början av Markurellgatan mot Backadalsgatan. Byggnationen är klar och nu pågår finplanering (färdigställande av mark med marksten, planteringar, asfaltering). Under februari byggs även miljöhus och cykelhus. Invändigt görs de sista ytskiktsarbetena inför besiktningen som utförs i slutet av februari. Projektet är i sitt slutskede och de 63 lägenheterna har hyrts ut via Boplats, de nya hyresgästerna flyttar in från 1 april i år. Adressen är Farmors gata 51-59.

Följ bygget på Litteraturgatan

Mer från Backa

Backa | Tillsammans

Kul premiär på Kvilletorget

Läs mer
puffbild
Backa | Tillsammans

Aktiviteter på våra mötesplatser

Läs mer
Backa

Skräpiga miljörum men bra med cykelparkering

Läs mer
hjulverkstan backa
Backa

Ny cykelverkstad i Backa!

Läs mer
Backa

Lyckad Backaloppis igen!

Läs mer